DIESEL – motocyklowe ciekawostki

DIESEL – motocyklowe ciekawostki

Silniki Diesel ’a, przeciętnemu motocykliście, kojarzą się raczej z ciężarówkami lub statkami, na pewno nie z motocyklami. A jednak!!! W 1993 roku firma Royal Enfield w swoim indyjskim oddziale, wypuściła pierwszy model motocykla o nazwie Taurus.
Był to jedyny produkowany masowo, na tamte czasy, motocykl z silnikiem wysokoprężnym. Silnik został osadzony w ramie modelu Bullet, zmieniając nazwę, na rzeczonego Taurusa. Miał on pojemność 325cm3 i osiągał moc, niecałych 7 KM. Moment obrotowy również nie był wysoki i wynosił 15 Nm i przekazywany był za pomocą łańcucha.

Motocykl miał nawet elektryczny starter. Pomimo tych niewygórowanych parametrów, motocykl cieszył się ogromnym zainteresowaniem klientów. Głównie wynikało to z faktu, iż olej napędowy w tamtych czasach, w Indiach, był dużo lepszej jakości niż benzyna.
Dodatkowo dostęp do ON był dużo łatwiejszy i bardziej powszechny. Szczególnie interesowało się nim, z tego powodu, wojsko. Niestety, ze względów na normy emisji spalin, wycofano go z produkcji. Firma Enfield, planowała wznowić produkcję motocykli z silnikami wysokoprężnymi, jednak jak na razie, zostaje to w fazie wyłącznie planów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.