TERMINATOR – motocyklowe ciekawostki

TERMINATOR – motocyklowe ciekawostki

Chyba każdy fan filmów sci-fi, zna produkcję o wdzięcznym tytule „Terminator 2 – Dzień sądu”, w reżyserii James’a Cameron’a. Jest tam, kultowa już scena, skoku na motocyklu Harley Davidson Fat Boy. Oczywiście w takich scenach zbyt niebezpieczne byłoby zatrudnienie Arnolda Schwarzeneggera. Do takich scen zatrudnia się odpowiednio wyszkolonych kaskaderów. Kto zatem wykonał ten niesamowity skok?
Otóż kierowcą tego ciężkiego cruisera był Peter Kent – dubler i kaskader. Motocykl ważący ponad 350kg po takim skoku mógłby zabić jeźdźca i rozlecieć się na kawałki. Do skoku wykorzystano dwa dźwigi i linę stalową grubości jednego cala, rozpostartą pomiędzy nimi. Przeniosła ona tyle obciążenia, aby nie zabić kierowcy. Kiedy kamery zaczęły wkręcić, ciężarówka w korycie kanału rozpędziła motocykl do prędkości 35 m/h i ściągnęła ze ściany.
Do motocykla przypięte były niemal 2,5m liny, które były zaczepione do tej, rozwieszonej pomiędzy dźwigami. Motocykl przeleciał w powietrzu niemal 25 metrów. Zamortyzowało to upadek w takim stopniu, że motocykl nie rozleciał się podczas lądowania, pomimo widocznych śladów mocnego uderzenia w ziemię i kompresji przedniego zawieszenia. Oczywiście w rzeczywistości taka akcja byłaby niemożliwa do zrealizowania bez zabezpieczeń.
W post-produkcji kable usunięto ze sceny, w procesie znanym jako rotoscoping. W scenie użyto dokładnie 5 szt. Harleya Davidsona Fat Boy rocznik 1992. Scenę kręcono 7 razy i każda z tych maszyn oberwała solidnie w trakcie ich kręcenia. Jeden egzemplarz został w z Peter’em który zamienił go, z dotychczas używanego przez siebie Kawasaki Ninja 900. Jak mówił sam Peter Kent po nagraniu tej sceny „To była miła chwila. Moja praca z motocyklem i skok na nim, umieściło mnie w Hali Sławnych Kaskaderów Hollywood i jest oceniane przez CNN jako jeden z 10 najlepszych wyczynów wszech czasów. To jest coś, czego nikt nie może Ci zabrać. „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.