BOXER HARLEY – motocyklowe ciekawostki

BOXER HARLEY – motocyklowe ciekawostki

W trakcie II Wojny Światowej, rząd USA, poprosił firmę Harley Davidson o zbudowanie motocykla, podobnego do ówcześnie dominującego, na polach walki, BMW. Motocykla napędzanego silnikiem typu boxer, posiadającego wał napędowy oraz inne cechy, które zmniejszałyby koszty jego utrzymania.
Tak narodził się Harley Davidson XA. Skrót XA pochodził od słów „eXperimental Army” i skonstruowano 1000 sztuk, do celów testowych. Do czasu ukończenia projektu, armia USA zdecydowała się jednak na współpracę z firmą znaną szerzej jako JEEP.
Harley już wtedy produkował dla wojska prostszy model, o nazwie WLA, który został uznany za wystarczający do podstawowego użytkowania przez wojsko. XA wyposażono w 740 cm3 silnik, generujący 23 konie mechaniczne. Dzięki temu osiągał zawrotną prędkość 65 mil/h (ok 105 km/h).
Ze względu na ułożenie cylindrów na boki oraz chłodzenie strumieniem powietrza, temperatura oleju w silniku XA była znacznie niższa niż w pozostałych modelach HD. Szacunkowo, z pierwotnie wyprodukowanych 1000 szt., zachowało się około 300 egzemplarzy tego modelu. Dodatkowo prawdopodobnie ok tylko 60 z nich, nadaje się do przejażdżki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.