MOTOCYKLOWE CIEKAWOSTKI – Champion

MOTOCYKLOWE CIEKAWOSTKI – Champion

Wyścigi motocyklowe, to dziedzina sportu, która wyjątkowo dużo wnosi do życia każdego motocyklisty. W końcu to na torze są wprowadzane i testowane, niemal każde, nowatorskie technologie. Są one montowane później w motocyklach, produkowanych seryjnie.
Kierowcy wyścigowi są zatem równocześnie testerami tych technologii. Ten, który potrafi wykorzystać te nowinki techniczne, zostaje zazwyczaj mistrzem. Niekwestionowanym czempionem dwóch kółek jest Giacomo Agostini. Ośmiokrotny mistrz świata w klasie 500, w której startował w latach 1964 – 1977. Agostini jeździł również w klasie 350 gdzie zdobył 7 tytułów mistrza świata.
W związku z faktem, że startował równolegle w obu tych kategoriach, w latach 1968 – 1972 zdobył również pięciokrotnie, tytuł podwójnego mistrza świata. We wszystkich kategoriach motocyklowych w jakich startował, na pierwszym stopniu podium, Włoch stawał 122 razy, a łącznie na podium był 159 razy. Do dzisiaj jego wynik nie został pobity, chociaż po piętach, depcze mu mocno jego rodak, Valentino Rossi.

Agostini miał duży wpływ, na wycofanie prestiżowego wyścigu na wyspie Man z serii motocyklowych mistrzostw świata. Po śmierci jego dobrego kolegi, Gilberto Parlotti w 1972 roku, Agostini uznał ten wyścig za zbyt niebezpieczny, jak na wyścigi klasy światowej. Idąc za jego decyzją kilku czołowych motocyklistów, podjęło podobną decyzję i zbojkotowało uczestnictwo w tym wydarzeniu.
Wyścig na wyspie Man został ostatecznie wykreślony z serii World Grand Prix w 1976 roku. Bez wątpienia Agostini wpłynął na światowe wyścigi motocyklowe, zarówno pod względem ilości wygranych, jak i pod względem ocalenia kilku mniej doświadczonych motocyklistów z wyspy Man.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.