CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Ewolucja Odzieży Ochronnej cz. 1

CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Ewolucja Odzieży Ochronnej cz. 1

Odzież ochronna na motocyklu jest jak druga skóra. To ona chroni zdrowie i życie w sytuacji tzw. „szlifa” ale również zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pogoda, czy kamienie. Od początków motocyklizmu, kierowcy musieli się zmagać z zapewnieniem sobie, jak najbezpieczniejszego ale i stylowego ubrania na motocykl. Jak więc przebiegała ewolucja strojów motocyklowych na przestrzeni lat?
Zaczęło się od końcówki XIX w, gdy pierwszy motocykl napędzany silnikiem spalinowym, wyruszył w trasę. Strój nie przypominał dzisiejszego w żadnym stopniu. Nie przykładano wagi do ubioru, który zabezpieczałby przed deszczem i błotem. Noszono odzież, która była w codziennym użytku. Do lat 20-tych XX wieku nie było klasycznego stroju motocyklowego.
W 1928 roku powstała pierwsza skórzana kurtka, dedykowana kierowcom motocykli. Zaprojektował ją Irvin Schott z Nowego Jorku i nosiła nazwę „Perfecto”. Pierwsze wodoodporne kurtki motocyklowe, pojawiły się w latach 30-tych. Produkcję opatentowała brytyjska firma J. Barbour & Sons. II Wojna Światowa była dopiero motorem napędowym, do stworzenia dwuczęściowych, głównie skórzanych, strojów motocyklowych.

Były to stroje przeznaczone dla wojska, które wykorzystywali również cywile. Lata 50-te XX wieku, to era jednoczęściowych kombinezonów, ściśle dopasowanych do ciała. Legenda wyścigów na wyspie Man – Geoff Duke wystąpił jako pierwszy, w takim właśnie kombinezonie, w 1950 roku. Mocno przyczynił się on również, do wprowadzenia obcisłych butów, zapinanych na zamek, jakie znamy i dzisiaj.
Dekada lat 60-tych, to era nowoczesnych kasków motocyklowych. Pojawiły się pierwsze profesjonalnie zaprojektowane kaski. Firma Bell była pionierem w produkcji kasków motocyklowych. Ich słynne kaski otwarte (Bell 500) oraz integralne (Bell Star) do dziś są kultowym produktem, cieszącym się dużą popularnością wśród ludzi lubiących styl retro.
Lata 60-te to również rozkwit „Chapsów”, pół-spodni skórzanych nakładanych na dżinsy. Wzorowane na używanych przez kowbojów oraz meksykańskich hodowców bydła z 18 wieku – „Chaperajos”. Używali je głównie właściciele motocykli ciężkich, aby nie pobrudzić lub nie zamoczyć dżinsów na długich przejazdach.

Ciąg dalszy za tydzień …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.