CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Ewolucja Odzieży Ochronnej cz. 2

CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Ewolucja Odzieży Ochronnej cz. 2

Lata 70-te XX wieku, przyniosły rozkwit odzieży związanej ze sportami motocrossowymi. Firma Held, we współpracy z wielokrotnym mistrzem europejskim w motocrossie i enduro, Erwinem Schmiderem, stworzyła pierwsze rękawiczki, dedykowane do motocrossu. Był to bardzo nowatorski wynalazek na tamte czasy, który zrewolucjonizował odzież w tym sporcie. Zapoczątkowało to nowe projekty związane z bezpieczeństwem w motocrossie.
Dekada lat 80-tych przeniosła modę wprost z torów wyścigowych, na ulice. Pojawiły się kolorowe, jednoczęściowe kombinezony, z logotypami firm sponsorujących najznakomitszych kierowców. Wielobarwne wstawki oraz naszywki, były dosłownie wszędzie. Dekada ta przyniosła również wdrożenie nowej technologii, jaką było zastosowanie wynalazku o nazwie Gore-Tex.
Obecnie, niemal wszechobecny, dawniej bardzo drogi i nowatorski, miał zastosowanie wyłącznie w tzw. ubraniach z „górnej półki”. Oczywiście odzież motocyklowa ewoluowała cały czas na przestrzeni tych lat, stając się jeszcze lepszą. Stosowano nowatorskie technologie i materiały, firmy prześcigają się do dzisiaj, w coraz bardziej zaawansowanych projektach.

Dekada lat 90-tych to era gadżetów ale i niesamowity wzrost popularności tzw. windstopperów. Kominiarki, odzież termoaktywna, kominy czy wiele innych elementów garderoby, było tworzone z myślą o zatrzymaniu wiatru i ogrzaniu kierowcy. Motocyklizm nie był jedyną gałęzią w której stosowano te nowatorskie osiągnięcia. Pojawiły się również, pierwsze przyklejane gadżety na kaski motocyklowe, takie jak m.in. uszy czy irokezy.
Początek XXI wieku przyniósł ze sobą odzież fluorescencyjną. Jaskrawe kolory wpłynęły zasadniczo na podniesienie bezpieczeństwa motocyklistów, w ruchu drogowym. Obecnie jest to na tyle popularne, że niemal każda część odzieży motocyklowej posiada wstawki odblaskowe lub fluorescencyjne. Kolejne dekady przyniosły niezliczone ilości nowych wynalazków.
Odzież podgrzewana, czy mająca zastosowanie w każdych warunkach klimatycznych, nie jest obecnie zaskoczeniem. Nowatorskie technologie w produkcji protektorów sprawiły, że są one coraz cieńsze, lżejsze i bezpieczniejsze. Najważniejsze w tym wszystkim jest przecież bezpieczeństwo kierującego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.