CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Pierwsza Yamaha

CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Pierwsza Yamaha

W latach 50-tych ubiegłego wieku, Yamaha musiała zastąpić fabryki, produkujące dotychczas instrumenty muzyczne, które zostały poważnie uszkodzone w czasie II wojny światowej. Musiała również przeprowadzić modernizację przemysłowej fabryki obrabiarek , która była używana podczas wojny do produkcji zbiorników paliwa, części skrzydeł i śmigieł do samolotów, dla Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej .

Podobnie jak w krajach europejskich, po II wojnie światowej, motocykl stał się bardzo rozpowszechnionym środkiem transportu w Japonii. Japońska produkcja motocykli, wzrosła z 10.000 sztuk, w roku 1950, do 750.000, w 1954 roku. W tym czasie można było naliczyć, ponad 100 krajowych producentów motocykli.

W styczniu 1955r., Fabryka Hamana Nippon Gakki w Hamakita, była gotowa, aby rozpocząć produkcję pierwszego motocykla z logo Yamaha , oznaczonego jako YA-1. Ten nowy motocykl, był pod silnym wpływem ówcześnie produkowanego modelu DKW – RT125 i podobnie jak DKW, był napędzany 125 centymetrowym, jednocylindrowym, dwusuwowym silnikiem.
Projektanci YA-1 zwrócili jednak szczególną uwagę na materiały, montaż i modernizacje inżynierskie nowego modelu. Dodatkowo skrzynię biegów zmieniono z 3 na 4 stopniową. W tym samym roku, Yamaha wzięła udział, z nową YA-1, w dwóch największych imprezach motocyklowych w Japonii. Zdobyła 3 miejsce w Ascent Race na górze Fuji, w lipcu 1955 roku i 1 miejsce w Highlands Race w listopadzie. W tych debiutanckich wyścigach, Yamaha wygrała w klasie 125 cm3.

Ya-1 zdobyła szybko dobrą reputację dzięki wysokiej jakości. Były to niezawodne maszyny, które japońscy entuzjaści pieszczotliwie nazywali Aka-Tombo (Czerwona Ważka) dzięki jego smukłym kształtom i eleganckim czerwonym wykończeniom. Znakomite osiągi w wyścigach uczyniły Ya-1 bardzo pożądanym modelem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.