CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – WSK

CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – WSK

WSK czyli „Wiejski Sprzęt Kaskaderski”, jak uszczypliwie mówiono o motocyklach tej marki. WSK to jeden z kultowych polskich motocykli. Produkcję motocykli rozpoczęto w 1954 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Głównym zadaniem zakładu miała być wprawdzie produkcja śmigłowców, jednak zaczęto wytwarzać w niej również motocykle.
Pierwsze egzemplarze były wzorowane na projekcie i dokumentacji otrzymanej z Warszawskiej Fabryki Motocykli. Powstało 20 jednośladów M06 oznaczonych jako WFM. Motocykle posiadały silniki o pojemności 125 ccm i mocy 3,5 KM. Osiągały maksymalną prędkość 60 km/h. Początkowo modele M06 nie były wyposażone w akumulatory. Od 1957 roku motocykle WSK budowano według projektów świdnickich konstruktorów.
Produkcję silników w 1958 roku przeniesiono do zakładów w Nowej Dębie. W latach 60-ych, powstała innowacyjna grupa badawcza działająca przy dziale konstrukcyjnym. Jej zadaniem było tworzenie prototypów motocykli. Efektem ich działań było wiele ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych, m.in. WSK M06 Z1 z wózkiem bocznym, czy model M150 z silnikiem o pojemności 150 ccm.

Ciekawostką był model M15 nazwany „Sarenka”. Projekt stworzono wspólnie, ze specjalistami od wzornictwa przemysłowego. Motocykl cechowała odmienna sylwetka oraz tłoczona z blachy rama. „Sarenka” nie doczekała się niestety seryjnej produkcji, ze względu na trudności wynikające z jej wytworzeniem. W 1973 r. z taśmy montażowej zjechał milionowy, a w 24 lipca 1985 r., dwumilionowy egzemplarz motocykla.
Na motocyklu WSK M06 B3, Marek Michel, student z Krakowa, odbył w 1974 roku podróż dookoła świata. Przysporzyło to świdnickiej fabryce, olbrzymią reklamę. WSK Świdnik poszerzyła dzięki temu swój asortyment o wersje pochodne: WSK M06 „Gil”, WSK M06 „Lelek” i WSK M06 „Bąk” i w klasie 175 ccm: WSK M21 W2 „Dudek”, WSK M21 W2 „Kobuz” i WSK M21 W2 „Perkoz”.
Ostatnim modelem z tej serii był WSK M06 „Kos”. Produkcję motocykli WSK w Świdniku zakończono 31 października 1985 roku i tym samym skończyła się seryjna produkcja jednośladów w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.