CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Stop (czasem trzeba się zatrzymać)

CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – Stop (czasem trzeba się zatrzymać)

W pionierskich czasach, sięgających końca XIXw., motocykle nie posiadały żadnych systemów hamowania. Były to wszak, przerobione rowery, z dołączonym silnikiem. W 1902 roku firma Steffey Motorcycles z Filadelfii, jako pierwsza użyła rozwiązania, które można nazwać, ówczesnym systemem hamowania. Wykorzystywało one metalową płytkę, która trąc o przednią oponę, spowalniała motocykl.
Oczywiście w tym rozwiązaniu droga hamowania nie była możliwa do określenia. Produkując coraz mocniejsze i szybsze motocykle, producenci zaczęli zmagać się z problemem szybszego oraz efektywniejszego zatrzymania maszyny. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem okazał się montaż hamulca bębnowego, umiejscowionego na przedniej osi. Jest to prosty i tani sposób, stosowany do dnia dzisiejszego.
System ten nie jest pozbawiony wad, wytwarza bowiem ciepło co może prowadzić do zatarć i blokad. Brytyjski producent AJS, wprowadził rozwiązanie tego problemu, stosując stożkową piastę z żebrami chłodzącymi. Pierwsze hamulce tarczowe zostały użyte w samochodach wyścigowych już w połowie lat pięćdziesiątych, ale dopiero w 1962 r wprowadzono je do motocykli. System ten, użyto w skuterze Lambretta TV175 Seria 3. Do seryjnej produkcji tarcze hamulcowe, z przodu i z tyłu, zostały wprowadzone jednak dopiero w 1975 roku przez firmę Honda, wraz z inauguracją ich modelu CB750 Four.

System opracował inżynier firmy Honda, Yoshiro Harada, który na swój pomysł, wpadł podczas wizyty w sklepie z hamulcami, w USA. Honda po raz pierwszy wypróbowała system hamulców tarczowych na modelu CB450. Obiecujące wyniki testów, spowodowały uruchomienie produkcji masowej. CB750 Four z dużym hamulcem tarczowym i bębnem z tyłu, został zaprezentowany po raz pierwszy w 1966 na Tokyo Motor Show.
W 1967 roku MV Agusta, idąc w ślady Hondy wprowadziła w swoich modelach hamulce tarczowe. Okazały się one jednak na tyle mało popularne, że większość kierowców przerabiała je, na znane im, hamulce bębnowe. W 1974 roku firma Benelli, zaprezentowała dwie tarcze po obu stronach przedniego koła, tłumacząc, że tylnego hamulca, nie używa się tak często, jak przedniego.
W 1988 roku poprzeczka sięgnęła zenitu, kiedy firma BMW, zaprezentowała motocykl, wyposażony w system anti-block. Był to BMW K100 LT z pierwszym systemem ABS. Dziś ABS staje się standardowym wyposażeniem, każdego nowego motocykla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.