CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – The Wild One (Triumph Thunderbird 6T)

CIEKAWOSTKI MOTOCYKLOWE – The Wild One (Triumph Thunderbird 6T)

Film László Benedeka z 1953r., śmiało można nazwać najgłośniejszym i najbardziej kontrowersyjnym filmem motocyklowym Hollywood, połowy XX wieku. Nie tylko za sprawą głównej roli Marlona Brando, którego grana postać, stała się ikoną ówczesnego świata motocyklowego. Przede wszystkim za pokazane w filmie wydarzenia. „The Wild One” jest oparty na opowieści autorstwa Franka Rooneya, pod tytułem „The Cyclists’ Raid”.
Ta natomiast, była wzorowana, na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 04.07.1947 roku, w trakcie zlotu motocyklowego, organizowanego przez AMA (American Motorcycle Association) w Hollister, w Kalifornii. Zbyt duża liczba osób, alkohol i uliczne kaskaderstwo, przeraziło mieszkańców oraz fotoreporterów. W dniu 21 lipca 1947 , w magazynie Life , pojawiło się zdjęcie uczestnika zlotu, z butelkami piwa w ręce, dosiadającego motocykl.

Było ono zatytułowane „On i jego koledzy sterroryzowali miasto”. Film zatem stał się częścią legendy, o tym niechlubnym zlocie. W Wielkiej Brytanii, film został zakazany przez cenzorów na czternaście lat. Po raz pierwszy widzowie mogli go obejrzeć dopiero w 1968.
Marlon Brando stworzył wizerunek twardego motocyklisty – tzw. „twardziela”. Elvis Presley, szykując się do roli w filmie Jailhouse Rock, jako wzór „brutala” wybrał właśnie wizerunek Brando, z „The Wild One”. Motocykl, na którym Brando zdobył taką sławę, to Triumph Thunderbird 6T. Według książki, „Triumph – Motocykl w Ameryce”, ówczesny, amerykański importer motocykli, Johnson Motors, sprzeciwił się wykorzystaniu motocykli Triumph w filmie.
Nomen omen, parę lat później , w roku 1960, Gil Stratton Jr., który w filmie grał postać o pseudonimie „Mysz”, reklamował motocykle właśnie motocykle marki Triumph. Wówczas jednak, był on znanym, telewizyjnym spikerem sportowym. Dopiero od 2014 roku, producenci motocykla, przyznali publicznie, że Brando jako celebryta, pomógł stworzyć „legendę Triumpha”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.